Szklarska Poręba – projekt wnętrz

„Jeśli jakiś projekt czerpie wyłącznie z zasobów i tradycji, jeśli tylko powtarza to, co jego miejsce mu podsuwa, wówczas odczuwam brak tego odniesienia się do świata, brakuje mi też emanacji współczesności. A jeśli jakiś obiekt architektoniczny opowiada tylko rzeczy światowe i wizjonerskie, nie pozwalając rozbrzmieć konkretnemu miejscu, brakuje mi zmysłowego zakorzenienia budowli w jej miejscu, specyficznej wagi tego, co lokalne.”

Peter Zumthor

Projektowanie architektury wiąże się ze znalezieniem balansu pomiędzy współczesnymi formami, a lokalnymi tradycjami. Architektura jest niebanalną i nieoczywistą dziedziną sztuki, ponieważ praktycznie zawsze jest związana z otoczeniem, w którym powstaje. Nakłada to na projektanta niejako odpowiedzialność, żeby powstałe dzieło szanowało historię, lokalne zwyczaje, ale też wniosło coś nowego, coś co podtrzyma kontinuum zmiany, rozwoju. Nie inaczej było w przypadku projektu wnętrz w Szklarskiej Porębie.

W tym projekcie przebija górski rodowód miejsca, lokalna tradycja związana z rzemiosłem, ciesielstwem, z wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Nie jest jednak to kopia zastanych rozwiązań, ale ich rozwinięcie, współczesna interpretacja. Punktem centralnym jest przestronny salon, w którym przeważa kamień, drewno oraz charakterystyczne, wyjątkowe oświetlenie. Różne rodzaje i faktury zarówno drewna jak i kamienia, co składa się na pełen, harmonijny obraz części dziennej. Dopełnieniem dominujących materiałów są stonowane w formie i kolorycie meble, które nadają całemu wnętrzu ponadczasowy charakter.

Szukanie inspiracji w otaczającym górskim krajobrazie przyczyniło się do stworzenia projektu emanującego surowością skał oraz miękkością i ciepłem naturalnego drewna, a zastosowane połączenia i formy ściśle wiążą się z lokalnymi tradycjami, które przekazują prawdę o miejscu, w którym projekt powstał.

Lokalizacja:  Szklarska Poręba

Etap: projekt wnętrz