Into the wild

Rezydencjonalna zabudowa zlokalizowana w sercu lasu

„Związek człowieka z naturą jest potrzebą pierwotną, dlatego myśląc o architekturze nie można zapominać o otaczającej nas ekosferze. Tylko przy uwzględnieniu wartości przyrody jesteśmy w stanie zaprojektować pełnowartościową przestrzeń dla człowieka.”

M.S.

Budynek został zaprojektowany w głębi lasu. Priorytetem było, aby nie burzył on swoją formą otoczenia, a wtapiał się w tło nadając mu dodatkową wartość. Osiągnięcie takiego zamierzenia było możliwe dzięki prostej, nowoczesnej architekturze oraz zastosowaniu szlachetnych materiałów elewacyjnych.

Elewacja frontowa jest minimalistyczna, natomiast tylna, od strony ogrodu, otwiera się na przyrodę. Szklane fasady pozwalają zachować wizualny kontakt z naturą. Wnętrze płynnie przechodzi w przestrzeń zewnętrzną, co ma pozytywny wpływ na człowieka (tak psychikę jak i na wzrok).

Budynek ma formę litery „U” mieszczącej w sobie zróżnicowane strefy mieszkalne połączone spektakularnym, przeszklonym korytarzem. Mimo wielu szkleń w domu można zachować intymność. Przestrzeń została zróżnicowana pod względem użytkowym, ale spójna pod względem wizualnym. Dom został podzielony, między innymi na strefę prywatną (sypialnia master z obszerną garderobą oraz przestronną łazienką), strefę półprywatną (miejsce do pracy, miejsce przeznaczone na aktywność fizyczną – siłownia, sauna), oraz strefę odpoczynku i wspólnego spędzania czasu (salon, jadalnia, kuchnia).

Ważnym pomieszczeniem jest biuro. Przeszklone ściany umożliwiają w czasie pracy podgląd na ogród i salon znajdujący się w innym skrzydle budynku. Dzięki zadaszonemu tarasowi można bezpośrednio udać się z miejsca pracy do strefy dziennej.

W bryle budynku zlokalizowano dodatkowo m.in. sypialnie dla gości z prywatnymi łazienkami i garderobami, kuchnię brudną, garaż dwustanowiskowy, pralnię, toaletę, garderobę i pomieszczenie gospodarcze.

Lokalizacja: Gniezno

Etap: projekt budowlany

Powierzchnia: 430 m²