Lake house

Zaprojektowany budynek to letnia rezydencja, położna w bezpośrednim sąsiedztwie lini brzegowej Jeziora Ślesińskiego, na które otwiera się, by możliwie najpełniej czerpać z uroków dziewiczej przyrody.

Rozmach z jakim budynek został zaprojektowany widoczny jest od samego początku, czyli reprezentatywnego dwu-kondygnacyjnego holu, w którym klatka schodowa ‚opłata się’ wokół drzewa, wprowadzając na piętro, z którego roztacza się spektakularny widok na jezioro, taras oraz zawieszony w przestrzeni basen.

Forma bryły to nowoczesna rzeźba wpisująca się w spadzisty teren. Jej kaskadowy układ generuje dynamikę nie tylko bryły, ale również perspektywy obserwacji dla użytkowników.

Aby wydobyć transparentność z wnętrza domu ściany zastąpiły horyzontalnie ukształtowane okna. Możliwość otwarcia posiada tylko ta część, która tego wymaga. Reszta stałych okien (witryn), dzięki delikatnej formie podziałów tworzy ‚galerie’, tak by spacer w domu był spacerem wśród koron drzew, a nie prowadził długimi, ciemnymi korytarzami.
Mimo dużej transparentności układu prywatność zapewnia z jednej strony masywna forma kominka a z drugiej strony przypora V-kształtna nawiązująca swą sylwetką do łodzi motorowej.

Minimalizm, panujący we wnętrzu domu pozwala na wyciszenie i kontemplację przyrody. Dodaje majestatu.

Tworząc współczesną architekturę, należy podążać z duchem czasu, stosując nowoczesne technologie i wydobywając maksymalnie wiele z dzisiejszych możliwości. Nie należy jednak zapominać, iż możemy czerpać także ze spuścizny poprzednich pokoleń. Sztuka antyczna, która jest relikwią poprzednich czasów spójnie łączy się z ultranowoczesną rzeźbą domu, dostarczając odbiorcy pełniejszego spektrum doznań. Natomiast swobodne potraktowanie antycznej figury, stojącej przy jacuzzi i przytrzymującej ręcznik kąpielowy, pozwala  spojrzeć na sztukę z przymrużeniem oka, z dystansem i lekkością adekwatną do wypoczynkowego charakteru domu.

Zaprojektowany budynek posiada wiele elementów godnych uwagi, takich jak:

– nadwieszony basen z tarasem pod nim, na którym światło złamane przez taflę wody będzie tworzyło niezwykłą mozaikę i feerię doznań
– masywna ściana kominkowa, zapewniająca prywatność w części dziennej, a jednocześnie przytulność w chłodniejsze dni
– V-kształtny motyw elewacyjny inspirowany łodzią motorową
– podziemny tunel nad którym została przewieszona bryła budynku, służący wodowaniu sprzętów motorowych

Lokalizacja: Ślesin

Etap: budowa

Powierzchnia: 320 m²