Field House

Zacznijmy od działki – pokaźna przestrzeń rozpościerających się po horyzont wokół pól, pagórków, swobodnych kęp drzew i stawów. Żadnych widocznych zabudowań wokół, w oddali lasy. Cisza i spokój.

Dane wyjściowe były oczywiste, poczuliśmy tego samego ducha miejsca co Inwestorzy po odkryciu tej wymarzonej dla siebie lokalizacji. Miał powstać nowoczesny dom, w typie nowoczesnej stodoły łączący w sobie prostotę ze stylem wiejskiego domku typu „cottage”. Można więc zatem powiedzieć, że połączony został duch tradycji ze współczesnością.

W obecnych czasach dominuje mnogość stylów, nie należy doszukiwać się jednego wiodącego trendu, który będzie czytelny w nowopowstałych budynkach czy wnętrzach. Poszukiwania wyjątkowej formy i eksperymenty prowadzone na pograniczu poszczególnych stylów mogą przynieść wyjątkowe, często zaskakujące efekty. Nie inaczej stało się w przypadku prezentowanego projektu wnętrz.

W projekcie zastosowano naturalne materiały stosowane w gospodarczych zabudowaniach jak drewno czy kamień. Istotnym było pokazanie drewnianej konstrukcji we wnętrzach, ponieważ przywodzi ona na myśl wielopokoleniową tradycję ciesielstwa. Niemniej jednak wykorzystane drewno nie zostało postarzone, wręcz przeciwnie podkreślono nieskazitelny charakter jednolitego, jasnego drewna. Motyw drewna płynnie przeplata się w całym domu, tworząc wspólną bazę kompozycji. Niemniej jednak, aby przełamać monotonię wprowadzono również drewno o bardziej głębokim oraz eleganckim odcieniu. Całość dopełnia kamień, szarogłaz, który dodaje charakteru założeniu. Warto przyjrzeć się kominkowi w części dziennej, który staje się wertykalną dominantą dla całego układu. We wnętrzach niezwykle istotnym jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy poszczególnymi materiałami, dlatego wprowadzono również biel i szarość, które wprowadzają wyciszenie.

Na wejściu do domu wita nas szeroki wiatrołap, prowadzący do wnętrza budynku. Szklane drzwi stanowią barierę termiczną, ale pozwalają zerknąć w głąb. Na zakończeniu korytarza zaprojektowano duże przeszklenie, czyniąc każdego gościa ciekawym dalszej części domu. Wejściowy korytarz prowadzi do części dziennej oraz sypialni master, które rozdziela piękne akwarium – hobby Inwestora.

Otwarty salon został połączony z jadalnią i kuchnią. Przestronny i przejrzysty charakter zapewniają rozległe przeszklenia, które dodatkowo otwierają dom na otaczający dziewiczy krajobraz. Z części dziennej można swobodnie przenieść się do ogrodu zimowego, który pozwala na kompletną zmianę otoczenia. To miejsce, w którym można głęboko odetchnąć, zebrać myśli i pokontemplować przy filiżance dobrej herbaty.

Lokalizacja:  Piła

Etap: budowa

Powierzchnia: 310 m²