projekty indywidualne, nowoczesna architektura, modernizm, płaskie dachy, duże okna

DOM NA SKARPIE Z WIDOKIEM NA JEZIORO

Bajecznie położony dom na skarpie był dla nas nie lada wyzwaniem, z którym mieliśmy chęć się zmierzyć ze względu na przepiękną lokalizację budynku. Działka posiada bezpośredni dostęp do jeziora, a dodatkowo charakteryzuje się sporą różnicą terenu, dzięki czemu widok z salonu jest naprawę ‚przepyszny’.

Zauroczeni zjawiskowym widokiem zaprojektowaliśmy budynek nowoczesny w swej formie, lecz nawiązujący materiałem elewacyjnym do lokalnej zabudowy Warmii i Mazur.

Budynek składa się z dwóch stodół zespojonych łącznikiem, w którym znajduje się główne wejście do budynku, wskazujące na samym wejściu powód wyboru akurat tej lokalizacji – piękny widok na położone w dole jezioro.

Dwie główne bryły charakteryzują podział funkcjonalny na dwie strefy – dzienną i nocną. Pomiędzy nimi na zewnątrz zlokalizowany został, częściowo zadaszony, taras oraz schody prowadzące do niższych kondygnacji – części rekreacyjnej – SPA, basenu, siłowni, chillroom-u, a także pokoi gościnnych oraz pomieszczeń technicznych.

Mimo skarpy, stanowiącej często opór ze względu na obawę przed koniecznością ciągłego korzystania ze schodów, wszystkie najważniejsze pomieszczenia, stanowiące trzon domu znajdują się na jednej kondygnacji. Natomiast w piwnicy zlokalizowane zostały pomieszczenia dodatkowe, rzadziej używane.

Intrygującym zabiegiem architektonicznym stało się nadwieszenie bryły salonu, dzięki czemu cała forma nabrała lekkości, nowoczesnego wyglądu, a sypialnia poniżej zadaszenia nad tarasem. Nadwieszenie jest również odczuwalne od środka, tworząc efekt zawieszenia w przestrzeni, lewitowania nad skarpą.

Lokalizacja:  Olsztyn

Etap: budowa

Powierzchnia: 560 m²