Mostki cieplne
Mostek cieplny to obszar w przegrodzie charakteryzujący się znacznie gorszymi parametrami izolacyjnymi niż pozostała część przegrody. Mostki cieplne występują wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z nieciągłością izolacji termicznej. Najczęstszymi miejscami występowania jest połączenie ściany z fundamentem, okolice stolarki, oraz połączenie dachu ze ścianą zewnętrzną budynku. Mostki między ścianą a dachem, jak również w okolicach stolarki mogą zostać w prosty sposób zniwelowane. Najtrudniejszym rozwiązaniem jest zachowanie ciągłości izolacji w przypadku ław fundamentowych. Można powiedzieć, iż nie znaleziono rozwiązania, które w pełni rozwiązywało by ten problem. Natomiast można zastosować zamiast ław fundamentowych płytę fundamentową, która ten problem eliminuje. Koszty tego rozwiązania są porównywalne z tradycyjnymi ławami fundamentowymi, co więcej dają większe możliwości w zakresie nośności obiektu oraz mniejszą podatność na osiadanie. Dlatego w domu energooszczędnym jest to element wręcz niezbędny. Jest także bardzo opłacalny ze względów ekonomicznych.
System wentylacji
Aspekt ten został opisany w zakładce doradztwo energetyczne.
Systemy ogrzewania i wspomagania ogrzewania
Przy doborze ogrzewania należy brać pod uwagę wiele czynników, lecz przede wszystkim: rozmiar budynku, jego zapotrzebowanie na energię, komfort użytkowania, koszty początkowe i eksploatacyjne, jak również czas eksploatacji danego systemu. Należy jeszcze wspomnieć o wskaźniku zapotrzebowania energii obrazującego ile energii potrzeba na ogrzanie 1 m2 domu w ciągu roku. Poniżej przedstawiłem jak zmieniał się wskaźnik przez lata:
200-300 kWh/(m2 rok) lata 80’-90’
150-200 kWh/(m2 rok) lata 00’
120 kWh/(m2 rok) obecnie wg przepisów
<40 kWh/(m2 rok) dom energooszczędny
<15 kWh/(m2 rok) dom pasywny
Przy uwzględnieniu wszystkich tych czynników, można dokonać próby porównania kilku rozwiązań. Chciałbym tutaj jeszcze wspomnieć o systemach hybrydowych (biwalentnych), czyli połączenia dwóch lub więcej systemów. Rozwiązanie to pozwala zwiększyć komfort i obniżyć koszty. Przykładem może być połączenie ogrzewania elektrycznego, wspomaganego kominkiem, z automatycznym podajnikiem pelletu w czasie większych mrozów.
Człowiek w domu – użytkownik
W mojej pracy badawczej tworzę algorytmy pozwalające na ocenę wszystkich kosztów związanych z domem dla różnych scenariuszy ekonomicznych i technologicznych. Istotnym aspektem jest również czynnik ludzki. Szukam rozwiązań obniżających koszty przy równoczesnym podniesieniu standardu, lub też przy zachowaniu go na niezmienionym poziomie. Do najistotniejszych można zaliczyć: komfort cieplny, poczucie bezpieczeństwa (finansowego i socjologicznego), funkcjonalność oraz elastyczność rozwiązań.
Swoją wiedzę staram się przekazywać klientom i stosować w projektowanych obiektach. Zapraszam do kontaktu osobistego, w trakcie którego mogę szerzej omówić interesujące Państwa zagadnienie, oraz pomóc dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązania do indywidualnych potrzeb klienta, na podstawie analizy konkretnej działki.